نسان نودینیان: برای تدارک اول ما مه

(ایسکرا 721)
نسان نودینیان

737d6eb01460e65d80ac6199ee357d18کارگران در ایندوره بیش از هر دوره ای در مصاف اصلی نبرد طبقاتی با دولت و کل نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته اند. اعتصابات و اعتراضات کارگری موردی نبوده، بلکه تداوم یافته و با طرح مطالبات مشخص از جمله افزایش دستمزدها، حقوق و مزایای پرداخت نشده و در اعتراض به بیکارسازی های وسیع، انجام گرفته است. در یکسال گذشته کشمکش کارگران، معلمان و توده وسیعی از مزدبگیران افزیش چشمگیری داشته است. مساله کارگران به مساله و گفتمان دولت و مجلس و نهادهای ضد کارگر از جمله خانه کارگریها و ارگانهای شورای اسلامی تبدیل شد. جمهوری اسلامی با هزینه بالایی برای خنثی کردن و در واقع “هضم” مطالبات رادیکال جنبش کارگری از جمله در یکسال گذشته در ارتباط با اعتراض به میزان دستمزدها ارگانهای ضد کارگر را فعال نمود.

نقطه قوت برجسته اعتراضات کارگری در اعتراض به دستمزدها، رد این میزان از حداقل دستمزدها و مبارزه برای گرفتن حقوق و دستمزدهای پرداخت نشده است. موقعیت کنونی محمل یک همبستگی سراسری برای برپایی مرسم های اول ماه مه است. زمینه های این اتحاد و همبستگی بیش از هر دوره ای مهیا و قابل لمس است. اعتراضات ده ها مرکز صنعتی برای افزایش دستمزدها، علیه اخراج و بیکارسازی زمینه های مناسب این اتحاد و همبستگی را فراهم کرده است.

بدست گرفتن این میزان از ارتباطات سراسری و ایجاد گفتمان مناسب در جهت هماهنگی در شبکه های مرتبط برای تدارک روز جهانی کارگر گام اول باید باشد. . با ایجاد هماهنگی و تمرکز معین به منظور ابراز وجود قدرتمند موانع امنیتی نهادهای رژیم اسلامی را میتوان خنثی کرد.

در چند سال گذشته با وجود محدود بودن اعتراض کارگری اما فعالین و دست اندرکاران جنبش اول مه مه توانستند در سطح معینی مراسم های مشترکی را برگزار و قطعنامه های مشترکی را نیز صادر نمایند.
فشار پلیس سیاسی و امنیتی کردن فضای سیاسی با تهدید و دستگیری خود فاکتوری در راه محدودیتهای اول ماه مه خواهد بود! امسال تعداد زیادی از فعالین کارگری دستگیر و روانه زندان شدند، فشار امنیتی وتهدید هم وجود داشت، با وجود این فشارها اما موجی وسیع از اعتراض و همبستگی در درون جامعه در دفاع از کارگران دستگیر شده هم بوجود آمد، که ابعاد و میزان حمایتها و اعتراضات در محکومیت دستگیریها از دوره های قبل هم بیشتر بود. کارگران و خانواده هایشان، مردم و جامعه آگاهانه در مقابل فشار تهدید و امنیتی کردن فضای اعتراضی کارگران ایستادند، وجود این نقطه قوت و وجود فاکتور دخالت وسیع کارگران همراه خانواده هایشان در دفاع از کارگران زندانی زمینه مساعد و مثبتی است برای هماهنگی های بیشتر و مشارکت مساعد برای تدارک اول مه.

پیش شرط برگزاری اول ماه مه با شکوه در نظر گرفتن شرایط و عوامل مساعد در عرصه نزدیکی و برنامه مشترک بخشها و محافل و خانواده های کارگری است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s