خجسته اول ماه مه فرامی رسد

anjomanانجمن قلم ایران در تبعید
IRANIAN PEN CENTER(IN EXILE)
www.iranianpen.com

خجسته اول ماه مه فرامی رسد
بیانیه انجمن قلم ایران در تبعید

اول ماه مه، نخستین نمود اعتراض و بیان تضادهای عمومی جهان نوین ماست.

در پگاه مناسبات تازه ای که پای انسان سازنده به گسترۀ زندگی در یک دنیای مدرن باز شد، ستم بر توده های کار و تلاش، دو چندان شد. کیفرهای سخت و فزاینده، تنها پاسخی بود که به اعتراض کارگران و مبارزۀ آزادیخواهان با این ستم، داده می شد. آزادی اندیشه و بیان با شیوه ها و ترفندهای گوناگون محدود و محدودتر می شد.

سرکوب اعتراض کارگران به شرایط دشوار زندگی خود در اول ماه مه ۱٨٨٦ در نیویورک، سرآغاز یک نبرد و مبارزه تاریخی شد برای بیان خواست های برحق زحمتکشان جهان. آزادی اعتراض و آزادی بیان، یکی از ارمغان های این مبارزه ست، که امروزه اصل بارزِ زندگی انسان به شمار می رود.
در این نبرد، همواره نیروهایی که بیداد و سرکوب جهان کنونی را نمی پذیرند، در کنار همه آزدایخواهان و برابری طلبان گام برداشته اند و پرچم دنیایی فارغ از هرگونه ستم را در دست گرفته اند.
امروز، مسئلۀ آزادی اندیشه و بیان و حق اعتراض به شرایط دشوار زندگی، از پایه های مهم رسیدن به دنیای آینده به شمار می آیند.
در این راستا، ایستادگی در برابر استبدادی که بر مردم و جامعه ما می گذرد، مبارزه با هارترین رژیم اسلامی جهان معاصر که زندگی را بر مردم ایران تلخ کرده، اصل دیگری ست که از همین میل به آزادی اندیشه و بیان و بنای دنیایی فارغ از ستم، سرچشمه می گیرد.
هم اکنون، در آستانه اول ماه مه، کارگران بسیاری در سیاه چال های حکومت اسلامی ایران زندانی اند و شکنجه می شوند؛ چرا که تنها و تنها از حقوق خود دفاع کرده اند. در کنار آنان، آزادیخواهانِ بسیار و بسیاری از مبارزان جنبش های اجتماعی، نیز دچار زندان و شکنجه و تهدید به مرگ هستند.

انجمن قلم ایران (در تبعید)، در کنار همه این مبارزان راه آزادی و برابری، و با پافشاری بر حق آزادی اندیشه و بیان که یکی از دست آوردهای بزرگ بشری ست، اول ماه مه را به همه توده های کار و رنج و مردم آزاده جهان شادباش می گوید و آرزو دارد مردم جامعه ما، هرچه زودتر از نکبتِ حکومت اسلامی رهایی یابند تا بتوانند در همبستگی با مردم جهان و با آرمان های انسانی و شریف، آینده ای در خور و سزاوار خود بسازند.

انجمن قلم ایران در تبعید
اول ماه مه ۲٠۱٤
۱۱ اردیبشت ۱٣٩٣

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s